Klima Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Anasayfa Blog Klima Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler?
IMG

Klima Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

19.05.2018

Klimalar günlük yaşantımızda en çok ihtiyaç duyduğumuz araçlardan biridir. Doğru şekilde kullanıldıkları zaman hayatımızı kolaylaştıran bu araçların doğru kullanılmadığı takdirde çeşitli sorunlara sebep olduğu da hepimiz tarafından biliniyor. Peki ama klima kullanımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 

Klimalarda en çok dikkat edilmesi gereken şeylerin başında periyodik bakımlar geliyor. İç ünitelerin ve dış ünitelerin bakımlarının yetkili servis tarafından düzenli şekilde yapılması gerekir. Bu bakımların düzenli olarak yapılmaması çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir.

 

Klima kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlardan bir diğeri de cihazınızın kullanım ömrüdür. Klimalar on yılın üzerindeki kullanımlarda hem ekonomik hem de sağlık açısından zararlı hale gelebilmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte klimalarda enerji tasarrufu önemli bir konu haline geldi. Eski cihazlar da günümüz cihazları kadar enerji tasarruflu ve verimli olmadığından uzun vadede ekonomik bir tercih olmaktan çıkacaktır.

 

Klima kullanımında önemli noktalardan biri de klimanın ünitelerinin üzerine herhangi bir cisim konulmamasıdır. Ünitelerin hava giriş çıkışı yapmasına engel oluşturabilecek herhangi bir durum oluşmasının önüne geçilmelidir. Bu sayede klimaların sağlıklı ve verimli şekilde çalışması sağlanmış olur.

 

Klimalarda bulunan toz ve karbon filtrelerinin de temizliğinin düzenli şekilde yapılması sağlanmalıdır. Aksi halde çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabilir. Klimalarda herhangi bir arıza ya da sorun oluşması durumunda kendiniz müdahale etmemeli, mutlaka yetkili servisinizden yardım almalısınız. Aksi takdirde hem klimanızda zarara sebep olabilir hem de kendi can güvenliğinizi tehlikeye atabilirsiniz.

 

Klima tercihi yaparken kullanacağınız ortamın fiziksel şartlarını göz önünde bulundurmalısınız. Klimayı kullanacağınız ortamın kapasitesinin altında ya da çok üzerinde cihaz kullanmanız hem cihaz hem de ekonominiz açısından mantıklı bir tercih olmayacaktır.

 

Klimanız konusunda herhangi bir konuda tereddüt yaşıyorsanız kendiniz müdahale etmeden önce mutlaka yetkili servise danışmalısınız. Klima ve havalandırma sistemleri konusunda daha detaylı bilgi almak, uzman ekibimizin size en uygun cihazı belirleme konusunda yardımcı olması için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İhtiyacınızı karşılayacak en kaliteli ve en ekonomik tercihi yaparken her zaman yanınızda olmaktan Ege Merkez Klima ailesi olarak gurur duyarız.