Soğuk Hava Odaları

IMG

Soğuk Hava Odaları

Soğuk hava odaları özellikle üretimde yer alanların en büyük ihtiyaçlarından biridir. Soğuk hava odaları gıda, kimyasal ve medikal ürünlerin bozulmadan uygun bir sıcaklıkta muhafaza edilmelerini sağlayan sistemlerdir. Sebze-meyve üreticileri, et ürünleri üretimi yapan tesisler, hastaneler, restoran ve pastaneler, kimyasal üretim yapan tesisler, ilaç-ecza depoları gibi pek çok alanda soğuk hava odalarının kullanıldığını görürüz.

 

Soğuk hava odalarının kullanım alanlarının geniş olması çok çeşitli ihtiyacı da beraberinde getirir. Her madde aynı sıcaklık ve nem altında muhafaza edilemez. Bu nedenle soğuk hava odaları ihtiyaca uygun şekilde tasarlanmalıdır. Özellikleri, kapasite ve boyutları ne amaçla kullanacağına bağlı olarak ayarlanmalıdır. Aynı zamanda soğuk hava odaları kullanılırken de dikkatli olunmalı ortamdaki hava akışına engel olacak şekilde yerleşim yapılmamalıdır. Aksi durumda soğuk hava odalarının faydaları minimize edilmiş olacak dolayısıyla verimli çalışmayacaktır.

 

Diğer sistemlerde olduğu kadar soğuk hava odalarında da önem kazanan bir durum enerji tasarrufudur. Soğuk hava odaları enerji tasarrufu ile çalışmalarıyla oldukça verimli çalışan soğutma sistemleri arasında yer alır. Düzenli olarak çalıştığı hesaba katıldığı zaman soğuk hava odalarının yüksek enerji tasarrufu ile çalışması ekonomik olarak da oldukça önem kazanan bir durumdur.

 

Soğuk hava odaları kolay temizlenebilen maddelerle üretilir. Bu sayede içerisine koyacağınız maddelerin hijyenik bir ortamda muhafaza edilmesini sağlamak oldukça kolaylaşır. Aynı zamanda bu maddelerin yüksek derecede izolasyon sağlaması sayesinde minimum güç tüketimi ile herhangi bir kayıp olmaksızın yüksek bir verimde çalışacaktır.

 

Soğuk hava odaları uzun vadede oldukça kazançlı yatırımlardır. Kullanım ihtiyacına göre kapasite, boyut ve özelliklerinin ayarlanabilir olması sebebi ile birçok sektöre uygun bir sistemdir. Yukarıda soğuk hava odaları ile ilgili olarak saydığımız avantajlar ise tüm soğuk hava odaları için geçerli değildir. Soğuk hava odalarında kullanılan cihaz ve malzemelerin kalitesi, işçiliğin doğru şekilde yapılmasına kadar pek çok değişken vardır.

 

Tüm bu bilgileri göz önünde bulundurarak soğuk hava odası yaptırırken, seçeceğiniz firmanın kalitesi oldukça önemlidir. Alanında uzman ekibimiz ve sektördeki tecrübemiz ile Ege Merkez Klima olarak aradığınız hizmeti size sunuyoruz. Soğuk hava odaları hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Servis Talep Formu

İhtiyaç durumunda bize ulaşmak için servis talep formunu kullanabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN